Strona główna » Balony z helem i nie tylko » Hel do balonów, dlaczego jest taki drogi?
Kategorie
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Hel do balonów, dlaczego jest taki drogi?

Autor: ola Data dodania: 17-12-2022


Dlaczego balony z helem są takie drogie? 


Często pytacie nas Państwo dlaczego balony są dosyć tanie a już wypełnione helem stają się klika razy droższe?

Hel jest drogi ponieważ jest go mało

Chociaż większość ludzi zna hel ze względu na jego zdolność do zmiany głosu i zastosowania w balonach, w rzeczywistości jest to cenny gaz i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Hel jest często używany w systemach napędowych rakiet, a także w naddźwiękowych tunelach aerodynamicznych oraz medycynie. 
Jednym z czynników powodujących wzrost cen helu jest brak helu na rynku. Hel jest trudny do pozyskania i dlatego zawsze jest go mało.
Sklepy z balonami, sklepy party, firmy eventowe również zużywają dużo helu do napełniania balonów. Ludzie kupują również hel do własnych celów prywatnych. Ponieważ popyt na hel jest zwykle wyższy niż podaż helu, czyni ten gaz szczególnie drogim. Istnieje kilka przyczyn niedoborów helu.
Zamykanie rafinerii gazu podczas COVID-19 jest jednym z głównych winowajców. Gdy ostatnie zapasy helu nie były już dostępne, powstało wąskie gardło.
Bez względu na to, ile produkują rafinerie, wciąż próbują nadrobić lukę na rynku aby nadrobić czas kiedy nic nie produkowały.
Aby rafinerie mogły nadrobić zaległości, wszyscy musieliby na jakiś czas przestać kupować i używać helu. Biorąc pod uwagę bardzo szerokie zastosowanie tego szlachtnego gazy w gospodarce i przemyśle, jest to praktycznie niemożliwe. W związku z tym rafinerie nadal będą miały trudności z zaspokojeniem popytu, a ceny helu będą nadal wysokie. Hel jest drogi, ponieważ brakuje go na rynku.

Hel jest drogi ponieważ rosną koszty jego pozyskania

Aby uzyskać hel, rafinerie gazowe oddzielają go od gazu ziemnego. Gaz ten jest w zasadzie produktem ubocznym.
Chociaż może się to wydawać wygodne, w rzeczywistości tak nie jest. Proces ten jest bardzo kosztowny zarówno finansowo, jak i energetycznie.
Aby oddzielić hel od gazu ziemnego, rafinerie stosują proces zwany destylacją frakcyjną.Ten proces obejmuje kilka kroków.
Rozpoczyna się od oddzielenia cząstek stałych i poddania helu chłodzeniu kriogenicznemu .Następnie proces oddziela hel od ciekłych węglowodorów.
Jedną z najdroższych części procesu jest chłodzenie gazu za pomocą technologii kriogenicznej. Jest to jednak niezbędne, ponieważ pomaga rafinerii przekształcić gaz ziemny w ciecz. Jest to łatwiejsze do przechowywania i tańsze. Gaz chłodzący jest jednak niezwykle kosztowny, ponieważ wymaga zużycia dużej ilości energii. Oddzielanie dużych cząstek w celu wytworzenia helu jest równie kosztowne.
Przechowywanie helu jest również drogie, ponieważ większość rafinerii nie poddaje go zamianie w stan ciekły. To dlatego, że hel jest zwykle skraplany do użytku.
Nie ma sensu zamieniać go w ciecz, a następnie z powrotem w gaz do użytku. Ponieważ przechowywanie nie jest tak łatwe, przechowywanie go w stanie gazowym kosztuje więcej. Wszystkie te koszty zwiększają cenę helu. Gdy w grę wchodzą również inne czynniki, cena staje się jeszcze wyższa. Jednak na samym początku hel jest drogi, ponieważ pozyskanie go z gazu ziemnego jest procesem kosztownym.

Hel jest drogi ponieważ sprzedawany jest również w systemie aukcyjnym

Firmy nie mają łatwo aby zdobyć hel.
To dlatego, że jedna z amerykański National Helium Reserve jest jednym z największych dostawców helu.
Pierwotnie sprzedawali swój hel do zasilania amerykańskich sterowców. Teraz sprzedają również surowy hel prywatnym firmom.
Ponieważ są największym dostawcą helu, zasadniczo zaopatrują większą ilość firm na rynku. W Polsce odpowiednikiem NHR jest PGNiG, tyle tylko że jest to skala mikro.
Problem z NHR polega na tym, że używają systemu aukcyjnego do sprzedaży swojego helu.
Zasadniczo wystawiają na sprzedaż kilka zbiorników z surowym helem, a następnie ten, kto zaoferuje najwyższą cenę, może je kupić.
Staje się to problemem, ponieważ aukcje zawsze faworyzują bogatych.
Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby kogoś przelicytować, wracasz do domu z pustymi rękami.
To powiedziawszy, zwykle sklepy imprezowe nie pojawiają się na aukcji.
W Polsce tylko firmy związane umową bezpośrednio z PGNiG w Odolanowie mogą bezpośrednio zakupić Hel od producenta.
Jeszcze jakiś czas temu Hel w PGNiG mógł zakupić każdy.

Hel jest drogi ponieważ na rynku nie ma konkurencji pozyskującej ten gaz

Innym problemem, który wpływa na cenę helu, jest fakt, że na rynku krajowym jest tylko jeden producent tego gazu.
Tylko jeden dostawca surowego helu oznacza brak konkurencji na rynku. 
Gdy na rynku brakuje konkurencji, firma zasadniczo może ustalać ceny, jakie chce.
Brakuje alternatywy, która mogłaby ustalić niższe ceny i odebrać im klientów.
Nie mając nikogo innego, do kogo mogliby się zwrócić, kupujący muszą kupować po tej cenie lub w ogóle zrezygnować z zakupu helu.
Jednym z powodów, dla których nie ma tak wielu producentów surowego helu, jest to, że sam biznes jest kosztowny w prowadzeniu.
Niewielu ludzi ma pieniądze potrzebne do założenia rafinerii, która koncentruje się na helu i gazie ziemnym.
Dążenie do odejścia od gazu i szukania bardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii również odpycha przyszłych inżynierów i firmy od gazu ziemnego.

Ograniczenia w sprzedaży helu

Ilekroć wystąpi niedobór helu, niektórzy sprzedawcy i organy regulacyjne będą ograniczać, kto otrzymuje hel. W większości przypadków sklepy z balonami i imprezami otrzymują najmniejszą ilość helu. To dlatego, że hel odgrywa ważną rolę w chłodzeniu półprzewodników i urządzeń MRI. To sprawia, że ​​hel w sklepach imprezowych jest drogi, ponieważ już teraz borykają się z niedoborami. W niektórych sklepach imprezowych i sklepach z balonami zabrakło helu i zamiast tego muszą napełniać swoje balony zwykłym powietrzem. Staje się to problemem, gdy mają klienta, który potrzebuje, aby ich balony unosiły się na wodzie. Jeśli chcesz kupić hel do napełniania balonów, możesz zrobić kilka rzeczy, aby obniżyć cenę. Pierwszym jest zakup małych balonów. Przy mniejszej powierzchni sześciennej do wypełnienia zużyjesz mniej helu, co oznacza, że ​​będziesz potrzebować mniejszego, tańszego zbiornika. Możesz także ograniczyć liczbę balonów wypełnionych helem, których użyjesz na urodziny.

Wniosek
Hel jest drogi z powodu globalnych i lokalnych problemów, które powodują jego niedobór. Istnieje również tylko kilku głównych dostawców helu, którzy ustalają cenę przy niewielkiej konkurencji w celu obniżenia ceny. Mądre podejście do balonów i liczby używanych balonów może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na helu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Balony z helem i nie tylko
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu