Strona główna » Balony z helem i nie tylko » Jak długo wytrzymują balony z helem
Kategorie
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak długo wytrzymują balony z helem

Autor: ola Data dodania: 06-07-2022


Jak długo wytrzymują balony z helem...

to pytanie które nasi klienci zadają nam bardzo często podczas zakupów w naszym sklepie z balonami. To jest bardzo dobre pytanie ale niestety nie ma na niej jednej pewnej odpowiedzi. Właściwie na początku powinniśmy wyjaśnić sobie trzy podstawowe zagadnienia:
  1. Jakie są właściwości helu 
  2. Warunki w jakich będą przebywały balonowe bukiety
  3. Z jakiego materiału z jakiego wykonany jest balon
  • balony gumowe / lateksowe
  • balony foliowe
1. Hel jest obojętnym, bezbarwnym i bezwonnym gazem, którego nie wyczujemy żadnym z naszych zmysłów. Ma bardzo niską gęstość i stąd jest lżejszy niż powietrze, co sprawia że swobodnie się w nim unosi. Hel jest drugim najlżejszym pierwiastkiem . Najlżejszym pierwiastkiem lub pierwiastkiem o najniższej gęstości jest wodór. Chociaż wodór zazwyczaj występuje jako gaz dwuatomowy , składający się z dwóch połączonych ze sobą atomów, pojedynczy atom helu ma wyższą gęstość.
Wdychanie helu tymczasowo zmienia dźwięk czyjegoś głosu. Niska gęstość jest również odpowiedzialna za dziwny efekt „ piszczącego głosu ” podczas wdychania helu. Im mniej gęsty gaz otaczający struny głosowe, tym szybciej wibrują, wysyłając ton głosu ku niebu. Jednak ćwicz tę sztuczkę imprezową z umiarem: hel zastępuje tlen w płucach i może cię zabić, jeśli będziesz wystarczająco wdychać.
 
alt
 
Hel pojawia się w półprzewodnikach, balonach urodzinowych i Wielkim Zderzaczu Hadronów.
Zapytacie dlaczego balonów nie napełnia się wodorem? Otóż wodór jest bardzo łatwo palnym gazem i napełnienie nim balonów mogłoby przysporzyć nam nie lada kłopotów.

2. Istotnym czynnikiem na czas unoszenia balonów z helem są warunki w jakich przebywają. Gwałtowne zmiany temperatury nie wpływają dobrze na czas unoszenia. 
Należy szczególnie uważać na bardzo wysokie temperatury gdyż gaz rozszerza się i może rozsadzić nasz balon. Dlatego szczególnie latem uważajcie aby nie zostawiać balonów z helem w nagrzanym słońcem aucie a zimą aby nie stawiać ich bezpośrednio w pobliżu źródeł ciepła w domu.

3. Balony lateksowe napełnione helem unoszą się znacznie krócej niż foliowe a to za sprawą charakterystyki lateksu z którego są wykonane. Nawet bardzo drobne pory przy bardzo niskiej gęstości powodują że hel z czasem przenika przez lateks i ulatnia się do atmosfery. Czas unoszenia się  balonów gumowych po napełnieniu helem to 8-12 godzin. Jak każda dziedzina życia również dekoratorstwo balonowe rozwija się i do obrotu wprowadzono żel polimerowy tzw. hi-float który uszczelnia lateks od środka tworząc jednolitą cienką ściankę która wpływa na przedłużenie czasu unoszenia balonów do 3-6 dni . 
Balony foliowe z racji użytego materiału najdłużej zatrzymują w sobie hel i jeśli tylko nie występuje jakaś mikronieszczelność balony z helem w takim balonie mogą unosić się nawet kilka miesięcy.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Balony z helem i nie tylko
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu